Fundacja na rzecz rodzin dzieci z autyzmem i innymi dysfunkcjami – OKNO
Postanowienia Ogólne
§1
Fundacja pod nazwą „Fundacja na rzecz rodzin dzieci z autyzmem i innymi dysfunkcjami – OKNO”, zwana dalej „Fundacją” ustanowiona przez Magdalenę Okrzasa i Jerzego Okrzasa zwanymi
dalej „Fundatorami” aktem notarialnym sporządzonym w Kancelarii Notarialnej w Warszawie reprezentowanej przez Edytę Czartoryską-Ganczewską, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984r. o fundacjach (tekst jednolity 1991r. Dz.U. nr 46, poz. 203) oraz niniejszego Statutu.
§2
- Terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
- Siedzibą Fundacji jest miasto stołeczne Warszawa.
- Fundacja może działać poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Fundację powołano na czas nieokreślony.
- Fundacja może używać znaku graficznego Fundacji z napisem wskazującym jej nazwę.
- Fundacja może nadawać godności honorowe oraz ustanawiać ordery, odznaki, medale iinne odznaczenia oraz przyznawać je wraz z innymi tytułami, nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej, zasłużonym dla idei lub celów obranych przez Fundację.
§3
Właściwym ministrem jest Minister Edukacji Narodowej
§4
- Dla realizacji celów statutowych Fundacja może tworzyć oddziały terenowe, zakłady, biura, filie, przedstawicielstwa i inne jednostki organizacyjne.
- Najmniejszą komórkę organizacyjną Fundacji tworzy rodzina lub opiekunowie niepełnoletniego dziecka, wymagającego społecznej pomocy, zwani Beneficjentami, z którymi Zarząd Fundacji zwiera stosowną umowę (porozumienie) o współpracy, opiece i organizowaniu pomocy.
- Fundacja może przystępować do spółek, fundacji, stowarzyszeń i formacji społecznych.
- Fundacja może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnymcelu działania i prawem polskim dopuszczonych.
- Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą.
§5
Fundacja używa pieczęci z napisem „Fundacja na rzecz rodzin dzieci z autyzmem i innymi dysfunkcjami – OKNO” wraz z aktualnym adresem , numerem NIP i numerem KRS. Fundacja może używać nazwy skróconej „ Fundacja – OKNO”
§6
Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je, wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji.
Cele i zasady działania Fundacji
§7
Celami Fundacji są:
- Ochrona godności i integralności dziecka z autyzmem i innymi dysfunkcjami oraz przeciwdziałania każdej z form dyskryminacji, przemocy, nadużyć i zaniedbań wobec tych dzieci
- Krzewienie oświaty psychologicznej oraz edukacja w zakresie potrzeb emocjonalnych i prawidłowości rozwoju dzieci i młodzieży z autyzmem i innymi dysfunkcjami.
- Tworzenie warunków dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży z autyzmem i innymi dysfunkcjami w ich najbliższym środowisku – domowym, w miejscu zamieszkania, przedszkolnym, szkolnym, wyrównywania szans dla dzieci a autyzmem i innymi dysfunkcjami oraz ich rodzin.
- Wspieranie działań zmierzających oraz działanie na rzecz równego dostępu do edukacji dla dzieci z autyzmem i innymi dysfunkcjami.
- Propagowanie zdrowego stylu życia oraz profilaktyki zdrowotnej.
- Propagowania wiedzy o autyzmie.
- Propagowania wiedzy o skutecznych metodach pracy z rodziną oraz dziećmi z autyzmemi innymi dysfunkcjami.
- Edukacji społeczeństwa, dzieci oraz rodziców dzieci z autyzmem i innymi dysfunkcjami.
§8
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
- Działania popularyzatorskie i edukacyjne dla społeczeństwa w zakresie:
- – potrzeb emocjonalnych oraz prawidłowości rozwoju dzieci i młodzieży z autyzmem i innymi dysfunkcjami,
- – wiedzy psychologicznej i społecznej o autyzmie i innych dysfunkcjach
- – umiejętności wychowawczych oraz rozpoznawania i korygowania zaburzeń rozwoju dzieci zautyzmem i innymi dysfunkcjami,
- – kontroli emocji, technik relaksacyjnych, technik komunikacji interpersonalnej, doskonalenia myślenia, etc.
- Działania edukacyjne, profilaktyczne i terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z autyzmem i innymi dysfunkcjami .
- Inicjowanie i organizowanie terapii indywidualnej lub rodzinnej dla rodzin z dziećmi z autyzmem i innymi dysfunkcjami.
- Edukacja społeczeństwa na temat najnowszych terapii dla dzieci i młodzieży z autyzmem i innymi dysfunkcjami.
- Działania popularyzatorskie i edukacyjne dla społeczeństwa w zakresie autyzmu i innych dysfunkcji.
- Programy szkoleniowe dla rodzin dzieci z autyzmem i innymi dysfunkcjami, nauczycieli, terapeutów.
- Programy edukacyjne i informacyjne służące rozpowszechnianiu wiedzy na temat autyzmu, skutecznych metod pracy z dziećmi z autyzmem i innymi dysfunkcjami, jak i ich rodzinami, poprzez promowanie rozwoju wiedzy.
- Programy badawcze związane z badaniem skutecznych form pomocy dzieciom z autyzmem i innymi dysfunkcjami, ich edukacji, badaniem kosztów i korzyści terapii dzieci z autyzmem i różnych form pomocy rodzinie, monitorowaniem ilości zachorowań na autyzm.
- Inicjowanie działań i pomoc w zakresie stworzenia ośrodków pomocy dzieciom i młodzieży z autyzmem i innymi dysfunkcjami.
- Tworzenie placówek edukacyjnych dla dzieci z autyzmem i innymi dysfunkcjami, kształcenie i przekazywanie środków przeznaczonych na upowszechnianie wykształcenia i kultury w społeczeństwie, przygotowujących je do życia w warunkach wspólnoty europejskiej.
- Działalność wydawniczą, tłumacząc książki na temat terapii i pomocy rodzinie, programy edukacyjne, filmy, wydając książki, opracowania, materiały.
- Działania edukacyjne i informacyjne przez Internet.
- Finansowanie badań naukowych.
- Współpracę w zakresie opisanym powyżej z mediami, władzami państwowymi i lokalnymi, organizacjami społecznymi, których zadania i cele są zbieżne z celami Fundacji.
§ 8a
Fundacja prowadzi odpłatną działalność pożytku publicznego w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Rodzaje odpłatnej działalności pożytku publicznego prowadzonej przez Fundację wymienione są w paragrafie 8 w punktach: 1, 2, 3, 6, 11.
§ 8b
Fundacja prowadzi nieodpłatną działalność pożytku publicznego w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Rodzaje nieodpłatnej działalności pożytku publicznego prowadzone przez Fundację wymienione są w paragrafie 8 w punktach: 4, 5, 7, 8, 9 ,10, 12, 13, 14.
Majątek i dochody Fundacji
§9
Majątek Fundacji stanowi Fundusz Założycielski w kwocie pieniężnej 1.000,00 zł (słownie tysiąc złotych ) wymieniony w akcie notarialnym ustanawiającym Fundację.
§ 10
Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
§ 11
- Dochodami Fundacji są:
- darowizny, spadki, zapisy lub innego rodzaju przysporzenia majątkowe i niemajątkowepoczynione na rzecz Fundacji przez krajowe i zagraniczne osoby fizyczne, prawne ijednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej,
- prawa majątkowe oraz pożytki i dochody z tych praw,
- odsetki bankowe,
- dochody ze zbiórek i imprez publicznych organizowanych przez Fundacje lub na jej rzecz,
- dochody z majątku nieruchomego i ruchomego,
- dochody z prowadzonej działalności gospodarczej,
- Dochody z dotacji, darowizn, spadków, zapisów lub innego rodzaju przysporzeń mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, jeżeli ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
- Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy.
- Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
- Majątek Fundacji może być lokowany w prowadzonych przez Fundację przedsięwzięciach gospodarczych oraz spółkach i papierach wartościowych.
§ 12
- Majątek przeznaczony jest na realizację celów statutowych Fundacji oraz pokrycie kosztów jej funkcjonowania.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza pod warunkiem, że w chwili składania oświadczenia przez Zarząd jest oczywiste, że stan czynny spadku przewyższa długi spadkowe.
- Fundacja nie może:
a) udzielać pożyczek lub zabezpieczać zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków organów Fundacji lub pracowników Fundacji oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej “osobami bliskimi”.
Organy Fundacji
§ 13
Organami Fundacji są:
a) Zarząd Fundacji
b) Rada Fundacji
Zarząd Fundacji
§ 14
- Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem, składa się z 2-5 osób w tym Prezesa i Wiceprezesa.
- Funkcję Prezesa Zarządu sprawuje Fundator bądź osoba przez niego wskazana, której kandydaturazostała zaakceptowana uchwałą Zarządu.
- Członków Zarządu powołuje i odwołuje Fundator w formie pisemnego oświadczenia.
- Członkowie Zarządu są powoływani na czas nieokreślony.
- Oświadczenia woli w imieniu Fundacji składają dwaj członkowie Zarządu, w tym Prezes lubosoba przez niego upoważniona.
- Członkostwo członka Zarządu ustaje z chwilą odwołania bądź śmierci członka Zarządu.
- Odwołanie członka Zarządu następuje w przypadku:
- a) złożenia rezygnacji,
- b) choroby powodującej trwałą niezdolność do sprawowania funkcji,
- c) nienależytego wypełniania funkcji członka Zarządu,
- d) istotnego naruszenia postanowień niniejszego Statutu,
- e) zaistnienia innych niż wymienione powyżej, jeżeli uniemożliwiają należyte wypełnianiesprawowanej funkcji,
§ 15
1.Zarząd Fundacji, pod kierownictwem Prezesa, kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz:
a) opracowuje roczne i wieloletnie plany działania Fundacji;
b) sporządza sprawozdania z działalności Fundacji;
c) sprawuje zarząd majątkiem Fundacji;
d) składa oświadczenia o przyjęciu, spadków i innych przysporzeń majątkowych;
e) powołuje komisje i komitety mogące działać przy Fundacji, nie będące jej organami statutowymi.
f) przyznaje odznaki, medale i inne nagrody, wyróżnienia i tytuły.
2. Szczegółowy zakres działania Zarządu określa Regulamin Zarządu uchwalony przez Zarząd i zatwierdzony przez Fundatora.
§ 16
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na rok
- Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes Zarządu z własnej inicjatywy, na wniosek co najmniej dwóch członków Zarządu, Fundatora bądź na wniosek Rady Fundacji. W przypadkach gdy Prezes Zarządu nie może wykonywać swoich obowiązków, posiedzenia Zarządu zwołuje WiceprezesZarządu.
- Posiedzenia Zarządu są zwoływane za pomocą listów poleconych, wysyłanych co najmniej nadwa tygodnie przed planowanym terminem posiedzenia bądź w inny sposób uzgodniony przezZarząd.
- Na posiedzenia Zarządu mogą być zapraszani Członkowie Rady Fundacji.
§ 17
- Zarząd podejmuje decyzje w formie uchwał.
- Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowyaktualnej ilości Członków Zarządu, chyba że postanowienia niniejszego statutu stanowią inaczej. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
Rada Fundacji
§ 18
- Rada Fundacji, zwana dalej Radą, składa się z przynajmniej trzech członków.
- W skład Rady mogą wchodzić osoby fizyczne lub przedstawiciele osób prawnych, które dokonały znacznego przysporzenia na rzecz Fundacji lub wspierają działalność Fundacji organizacyjnie albomerytorycznie bądź też w inny sposób wspomagają Fundację.
- Rada może dokonywać zmian w swoim składzie, zgodnie z postanowieniami ust. 4, z tym żepierwszych trzech członków Rady powołuje Fundator w formie pisemnego oświadczenia.
- Rada powołuje i odwołuje członków Rady w głosowaniu tajnym. Uchwała w przedmiocie powołania nowego członka Rady wymaga, dla swej ważności, jednomyślności i uprzedniego poinformowania Fundatora i uzyskania jego zgody na powołanie wskazanego kandydata.. Odwołanie członka Rady następuje w przypadkach wskazanych w § 14 ust. 7, który stosuję sięodpowiednio.
- Członkowie Rady, którzy przez okres co najmniej dwóch lat stale wspomagali działalnośćFundacji w formach o jakich mowa w ust.2 mogą otrzymać tytuł „Zasłużonego Członka RadyFundacji”. Decyzję w niniejszej kwestii podejmuje Zarząd.
- Członkowie Rady powoływani są na czas nieokreślony.
- Członkowie Rady wybierają ze swojego grona Przewodniczącego Rady i jego zastępcę.
- Przewodniczący Rady, bądź wskazana przez niego osoba pozostaje w stałych kontaktach zZarządem Fundacji.
- Szczegółowy zakres działania Rady określa Regulamin uchwalony przez Radę. i zatwierdzonyprzez Fundatora.
§ 19
1.Do kompetencji Rady należy:
a) nadzorowanie działalności Zarządu Fundacji i podległych mu jednostek organizacyjnych,
b) prowadzenie innych czynności z zakresu kontroli i nadzoru prac Fundacji,
c) przeprowadzanie przez wydelegowanych członków Rady kontroli działalności Fundacji iksiąg rachunkowych Fundacji,
2. Do zadań Rady należy ponadto:
a) rozpatrywanie i opiniowanie rocznych planów finansowych oraz sprawozdań z ich realizacji,
b) opiniowanie kierunków i metod działania Fundacji,
c) określanie programów działania oraz zasad wspierania projektów, w tym przede wszystkim warunków przyznawania pomocy przez Fundację oraz wymogów, jakim powinny odpowiadać sprawozdania sporządzone przez podmioty korzystające z pomocy Fundacji,
d) zajmowanie stanowiska w sprawach przedstawionych przez Zarząd Fundacji,
3. Członkowie Rady mają prawo wglądu do całości dokumentacji Fundacji.
4. Członkowie Rady Fundacji mogą uczestniczyć w posiedzeniach Zarządu.
Ograniczenia uprawnień członków organów Fundacji
i zakazy.
§ 20
Członkowie Rady Fundacji :
– nie mogą być członkami Zarządu Fundacji ani pozostawać z członkami Zarządu Fundacji w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
– nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
– mogą otrzymywać za pełnienie funkcji wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne wynagrodzenie miesięczne w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni,
§ 21
1. Zabronione jest:
– udzielanie pożyczek lub zabezpieczanie zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do jej członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy lub członkowie organów pozostają w związku małżeńskim, wspólnym pożyciu, albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
– przekazywanie majątku Fundacji na rzecz jej członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeśli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
– wykorzystywanie majątku Fundacji na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich za zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji,
– zakup na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organów Fundacji lub pracownicy oraz ich „osób bliskich” opisanych w pierwszym akapicie,
2. Czynności dokonane z naruszeniem niniejszego artykułu są nieważne.
§ 22
- W sprawach należących do kompetencji Rady decyzje są podejmowane w formie uchwał.
- Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, chyba że statut stanowi inaczej. W przypadkurównej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Rady.
§ 23
- Posiedzenia Rady odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na rok.
- Posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący Rady, z własnej inicjatywy, z inicjatywy Zarządu,Fundatora bądź co najmniej połowy Członków Rady.
- Posiedzenia Rady są zwoływane za pomocą listów poleconych, wysyłanych co najmniej na czterytygodnie przed posiedzeniem, bądź w inny sposób uzgodniony przez członków Rady (w szczególności na piśmie).
Rodzaje działalności Fundacji
§ 24
Fundacja prowadzi działalność: a) statutową,
oraz może prowadzić działalność b) gospodarczą.
Działalność statutowa jest określona przepisami prawa i niniejszym Statutem.
1. Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w kraju i za granicą, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
2. Przedmiotem prowadzonej przez Fundację działalności gospodarczej może być wyłącznie:
17.2 Produkcja wyrobów z papieru i tektury
18.1 Drukowanie i działalność usługowa związana z poligrafią
18.2 Reprodukcja zapisanych nośników informacji
32.4 Produkcja gier i zabawek
46.9 Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana
47.19 Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach
47.91 Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet
58.1 Wydawanie książek i periodyków oraz pozostała działalność wydawnicza, z wyłączeniemw zakresie oprogramowania
59.1 Działalność związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi.
63.12 Działalność portali internetowych
63.91 Działalność agencji informacyjnych
72.2 Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych
73.2 Badanie rynku i opinii publicznej
74.3 Działalność związana z tłumaczeniami
78.1 Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników
78.2 Działalność agencji pracy tymczasowej
85.2 Szkoły podstawowe
85.3 Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, z wyłączeniem szkół policealnych
85.5 Pozaszkolne formy edukacji
85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane85.6Działalność wspomagająca edukację
86.90.A Działalność fizjoterapeutyczna
86.90.E Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana
88.1 Pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych
88.9 Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania.
Postanowienia końcowe
§ 25
- Zmiana Statutu może dotyczyć również celów Fundacji.
- Decyzję w kwestii zmiany Statutu podejmuje Fundator.
§ 26
- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana lub w przypadku wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
- Decyzję o likwidacji Fundacji oraz o przekazaniu pozostałego po likwidacji majątku podejmuje Zarząd, w formie jednomyślnej uchwały.
- Majątek pozostały po likwidacji Fundacji, z zastrzeżeniem art.5 ust.4 ustawy o fundacjach, zostanie przekazany na rzecz państwowych i rodzinnych domów dziecka, których listę ustali Zarząd.
§ 27
Fundacja składa właściwemu Ministrowi i innym organom wskazanym przez odpowiednie przepisy prawa , sprawozdania ze swojej działalności, w terminach i o treści wymaganej przez te przepisy. .
§ 28
Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji przez Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy.